Dom Marina Držića će i ove godine obilježiti Međunarodni dan muzeja, 18. svibnja, ali u novim uvjetima, virtualnom komunikacijom s publikom putem mrežnih stranica ustanove (www.muzej-marindrzic.eu) kao i društvenih mreža.
Pripremili smo online kviz o poznavanju lika i djela Marina Držića “Neka te upitam jednu stvar” na hrvatskom i engleskom jeziku. Pozivamo vas da na mrežnim stranicama Doma Marina Držića provjerite svoje znanje o najvećem hrvatskom komediografu, a ukoliko odgovorite točno na određeni broj pitanja putem e-maila ćemo vam poslati diplomu.
Predstaviti ćemo i Ljubav u doba Marina Držića. Radi se o crtežima odabranih Držićevih likova autorice Jasmine Runje, muzejske pedagoginje Doma Marina Držića, koji su poslužili kao primjeri za opisivanje različitih vrsta ljubavi što ih je Marin Držić obradio u svojim djelimak, uz popratni tekst kustosice Doma Marina Držića Valerije Jurjević. To je ujedno i obol Doma Marina Držića 25. Edukativnoj muzejskoj akciji (EMA) Hrvatskog muzejskog društva, čija je ovogodišnja tema Ljubav.
A što je ljubav? “Ljubavi ke oblas, pod suncem koje sja, / satira svaku vlas” ili upravo suprotno: “Amor nije amor, zlato je amor”? Otkrit ćete kako je u djelima Marina Držića ona sve to i još puno više.
I ljubav prema knjigama ima svoje mjesto među brojnim oblicima ljubavi, stoga će ovo biti još jedna prilika za predstavljanje bogate izdavačke djelatnosti Doma Marina Držića.
Za naše najmlađe i najdraže posjetitelje pripremili smo Držićevu online stvaraonicu – edukativne likovne materijale za djecu – listići za bojanje vezanih uz život i djelo Marina Držića dostupni na našim mrežnim stranicama.
Ne zaboravite na elektronička izdanja svih djela Marina Držića koja se mogu besplatno preuzeti u različitim formatima (web, pdf i ePub) na mrežnim stranicama Doma Marina Držića kao i na audio vodič Doma Marina Držića na hrvatskom jeziku i na engleskom jeziku.
Za sve držićoljupce tu je i digitalno izdanje Leksikona Marina Držića – temeljito obrađen Držićev književni opus, njegova tiskana i rukopisna djela uz svaku natuknicu sadrži bibliografski opis, kratak sadržaj, žanrovski, versifikacijski, stilski i komparativni opis, kazališni aspekt Držićevih djela, prostore u kojima su izvođene njegove drame, kazališne družine, kostimografiju, renesansne traktate o scenografiji, 950 natuknica, sve na jednom virtualnom mjestu.